Tucet najväčších lží propagandy v prospech GMO - lož č.3 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

V priebehu niekoľkých týždňov vám RNDr. Igor Šarmír, PhD postupne odhalí 12 najväčších lží propagandy v prospech GMO. Nad každou sa skúste dôkladne zamyslieť a vaše názory radi spoznáme v komentároch pod článkami, alebo na našej facebookovej stránke.

RNDr. Igor Šarmír, PhD, SPPK a Európsky hospodársky a sociálny výbor

História GMO je zároveň i históriu boja o verejnú mienky týkajúcu sa tejto témy. Od samotného začiatku sa biotechnologické spoločnosti snažili získať verejnú mienku na svoju stranu a do tohto boja investovali obrovské zdroje, ktoré dostali k dispozícii ich útvary v oblasti PR (Public Relations). Táto úloha sa ale ukázala byť komplikovaná pretože sa priamo nedalo preukázať, že by potraviny vyrobené na báze poľnohospodárskych GMO boli chutnejšie, lacnejšie alebo výživnejšie ako konvenčné, prípadne, že by mali pre spotrebiteľa nejakú inú priamu pridanú hodnotu. Argumentácia sa preto uberala iným smerom, ktorý neumožňoval jednoduché preverenie jej pravdivosti zo strany spotrebiteľa a zároveň bola a je ladená emotívne, tak aby bola zdôraznená údajná naliehavosť situácie, ktorá si vraj vyžaduje nové prístupy, ako i šľachetné úmysly výrobcov GM sadív. Napriek tomu sa ale s odstupom času dá pomerne ľahko dešifrovať a preukázať jej nepravdivosť, čo ale „propagandistov“ neruší. Bez ohľadu na vyvrátenie ich tvrdení neochvejne pokračujú v ich opakovaní, pretože vedia, že k významnej časti verejnosti sa argumenty odporcov nedostanú. Zámerom nasledujúcich riadkov je vykonanie malého prehľadu nepravdivých tvrdení obhajcov GMO spolu s vysvetlením podstaty ich zavádzania.

 

LOŽ č. 3 - Nezávislé vedecké štúdie nepreukázali žiaden negatívny dopad na zdravie stoviek miliónov Američanov, ktorí už 20 rokov každodenne konzumujú potraviny na báze poľnohospodárskych GMO.

 

Žiadna vedecká štúdia, a už vôbec nie nezávislá, nemohla predmetný fenomén skúmať, pretože v USA nie sú oddelené výrobné a distribučné reťazce s a bez GMO. Nemožno teda dať dokopy významný štatistický súbor Američanov, ktorí by GMO vôbec nekonzumovali. Na druhej strane, USA sú krajinou s veľmi vysokým výskytom tzv. civilizačných chorôb (alergie, obezita, niektoré typy rakoviny), teda patológií, ktoré kritici GMO s pomedzi vedeckej komunity očakávajú práve v súvislosti s dlhodobou konzumáciou predmetných potravín. Nemožno ale jednoznačne preukázať súvis medzi príčinou a dôsledkom, pretože potenciálnych rizikových faktorov je v USA viac.

 

PREČÍTAJTE SI LOŽ č.1 

PREČÍTAJTE SI LOŽ č.2

Prečítané 6504 krát
streda, 07 október 2015 19:15 Napísal(a)  In GM plodiny 2 komentáre
RNDr. Igor Šarmír, PhD.

Bohužiaľ, Igor Šarmír zomrel v roku 2016. Posledné roky svojho života pomáhal našej iniciatíve, za čo mu od nás patrí obrovská vďaka. 

Igor Šarmír bol absolvent Prírodovedeckej fakulty UK, ašpirantúru si urobil vo Francúzsku, doktorandskú prácu obhájil na Univerzite Paríž VII. V oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva pracoval vyše 20 rokov a bol riaditeľom Odboru potravinárstva a obchodu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Okrem toho, od roku 2010 bol členom Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV). Problematikou GMO sa zaoberal viac ako 5 rokov a na túto tému napísal množstvo odborných článkov, ktoré boli uverejňované najmä na internetovej stránke SPPK (www.sppk.sk). Vystúpil aj na viacerých seminároch a konferenciách, na ktorých sa zúčastnili obhajcovia i odporcovia GMO a bol členom študijnej skupiny EHSV, ktorá pripravovala stanovisko tejto európskej inštitúcie na tému GMO.

 

Webstránka: www.sppk.sk E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Komentujte

Pridať komentár

0

Komentáre (2)

  • No vidíte, takže nemáte nic v rukávu. Já mám rád geneticky modifikované potraviny. Sám jím živočišné tuky, doplněné palmovým a kokosovým olejem, ale chudším spoluobčanům doporučuji GMO řepkový či slunečnicový olej, protože generuje méně volných kyslíkových radikálů, a tak snižuje výskyt rakoviny a nemocí stáři.
    Z toho plyne závěr, že Američané nejedí GMO ještě tak dlouho, aby se příznivý účinek projevil na celé populaci.

  • Martin Chudý

    Odpoveď na: Adamec Admin nástroje

    TAk dobrú chuť :) Aby ste raz na to nedoplatil...