Výzva na podpísanie národného listu za reguláciu všetkých GMO Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Ak pôjde všetko podľa plánov biotechnologického odvetvia, môžu sa nové GMO, vyrobené novými genetickými technikami, nekontroľovateľne šíriť s dopadom na ekosystémy, poľnohospodárstvo a produkciu potravín.

Dovoľujeme si Vám preto ponúknúť na podpis národný list za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami, ktorý sa bude zasielať Vláde SR, ministerstvám a našim europoslancom. Robia tak aj organizácie v ostatných členských štátoch, tak ako sa dohodlo v rámci medzinárodnej spolupráce. Slovensko by nemalo zaostávať, keďže sa jedná o naozaj veľmi vážnu vec a hrozbu.

Chceme na Slovensku spoločne spojiť sily a preto Vám ponúkame možnosť tento list spolupodpísať. Každý podpis bude rovnocenný a list bude spoločný. V prípade záujmu nám napíšte na  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.  a znenie listu Vám obratom zašleme.

Tento národný list vzišiel (po drobnej úprave) z prekladu medzinárodného listu Európskej komisii, ktorý podpísalo úctyhodných 162 organizácií z celej EÚ. Môžeme byť hrdí, že Slovensko tiež prispelo značnou mierou. Medzinárodný list so zoznamom signatárov najdete tu. 

Nekalé lobovanie biotechnologického sektora je intenzívne. Z analýzy vyplýva, že Európska komisia tomuto sektoru pomáha. Hrozí, že nové GMO nebudú spadať po súčasné GMO zákony, ktoré stanovujú pravidlá hodnotenia rizika, monitorovania a označovania produktov získaných genetickými technikami.

Genetické inžinierstvo sa tak úplne vymkne z pod kontroly. Biotechnologické odvetvie sa chce vyhnúť regulácii ich produktov, napriek tvrdým faktom (napr.: nežiadúce zmeny v DNA) uvedeným v liste, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že všetky nové GMO musia byť regulované podľa EÚ GMO zákonov, tak ako rozhodol aj Európsky súdny dvor. Zásada predbežnej opatrnosti zakotvená v európskom práve tiež musí byť aj v tomto prípade dodržaná. Mali by sme spojiť sily a zastaviť to ešte v začiatku, chceme vyzvať našich politických predstaviteľov, aby na medzinárodnej úrovni prezentovali jasné stanovisko.

Ak sa chcete pripojiť k signatárom tohto listu, pošlite nám Váš súhlas a logo (ak ho máte) do 18.4.2021.

List môžu podpisovať organizácie a pridať sa môžu aj samostatné osoby, ktorým téma GMO nie nie neznáma a pôsobia v prostredí vedy, poľnohospodárstve, ekológii, akademickej pôdy atď. Budeme radi ak nám pomôžete list spoločne šíriť a odporučíte nám organizácie a osoby, ktoré by mohli list tiež podpísať.

S vďakou

tím občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO
Peter Sudovský
Maria Stieranková
Martin Chudý

 

Prečítané 1828 krát
piatok, 09 apríl 2021 20:22 Napísal(a)  In Zákony a GMO 21 komentáre
Ing. Peter Sudovský

Vyštudoval odbor Environmentálne inžinierstvo. Pracuje v oblasti ochrany životného prostredia. GM plodiny a potraviny považuje za hrozbu, zbytočnosť a krok vedľa, za ktorý nesieme určitú zodpovednosť my všetci.

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Komentujte

Pridať komentár

0

Komentáre (21)

Načítať predchádzajúci komentár
 • Thanks for the info! What a big help for me to find this article. Hope you'll keep sharing and continue posting! Please visit our website at https://patiosnewcastle.com/

 • dmichaud483

  Odpoveď na: jordan Admin nástroje

  Our collection of ideas.

  https://www.emondagesainte-julie.com

 • Eva Poulovå

  Admin nástroje

  Týmto podpisujem znenie národného listu, volajúceho za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami, GMO musia byť regulované.

 • harrywilliams35694

  Odpoveď na: Eva Poulovå Admin nástroje

  You understand therefore considerably in terms of this subject, made me in my opinion consider it from a lot of various angles.

  https://www.peintredrummondville.com

 • Katarína Petrovičovš

  Admin nástroje

  týmto podpisujem znenie národného listu, volajúceho za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami, GMO musia byť regulované

 • Peter Sudovský

  Odpoveď na: Katarína Petrovičovš Admin nástroje

  Dobrý deň, ďakujeme za záujem podpísať list. Vo výzve bolo uvedené, že list môžu podpisovať organizácie a pridať sa môžu aj samostatné osoby, ktorým téma GMO nie nie neznáma a pôsobia v prostredí vedy, poľnohospodárstve, ekológii, akademickej pôdy atď.

  Ak spadáte pod tieto podmienky, prosím Vás o informácie o Vás.

  Časom možno k tejto téme spustíme petíciu, ktorú bude môcť podpísať každý občan SR.

  Ďakujem za porozumenie.
  Peter Sudovský
  člen OI Slovensko bez GMO

 • Eva Náprstková

  Admin nástroje

  Týmto podpisujem znenie národného listu, volajúceho za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami, GMO musia byť regulované
  10.04.2021 Eva Náprstková

 • Týmto podpisujem znenie národného listu, volajúceho za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami, GMO musia byť regulované

 • Anton Julény sen.

  Admin nástroje

  Anton Julény,sen
  týmto podpisujem znenie národného listu,volajúceho za regueláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technologiami, GMO musia byt regulované
  10.apríla 2021 Ing. Anton Julény sen

 • Ela Varmusová

  Admin nástroje

  týmto podpisujem znenie národného listu, volajúceho za reguláciu všetkých rastlín a živočíchov vytvorených novými genetickými technikami, GMO musia byť regulované

  10. apríla 2021 Ela Varmusová