Vytlačiť túto stránku

(UKONČENÉ) Výzva k aktivite: Povedzte Európskej komisii, aby zastavila pokus o oslabenie bezpečnostných pravidiel pre nové GMO, aby sa GMO bez kontroly a označenia nedostali na naše polia a taniere Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)

Pomôžte zastaviť pokus o dereguláciu nových GMO vyrobených novými technikami genetickej modifikácie. Pomocou odkazu nižšie požiadajte Európsku komisiu, aby sa aj na nové GMO uplatňovali existujúce bezpečnostné pravidlá EÚ pre GMO, tak aby sme mali zaručené právo vedieť čo pestujeme a konzumujeme.

Do 22.októbra 2021 prebieha verejná konzultácia, v ktorej EK očakáva podnety od verejnosti. Vzhľadom na skutočnosť, že hlas biotechnologického priemyslu je dôrazný, je dôležité, aby sa zúčastnil každý kto môže!

Pošlite svoj názor Európskej komisii zaslaním nižšie uvedeného formulára (odkaz naň nájdete nižšie). Text správy je pre vás predpripravený, ale môžete si ho prispôsobiť.

Biotechnologický priemysel vedie prebiehajúci lobistický boj za vylúčenie nových techník genetickej modifikácie zo súčasných  predpisov o GMO. Tento deregulačný krok by znamenal, že rastliny, zvieratá a mikroorganizmy vyrobené technikami „úpravy genómu“, ako je CRISPR-Cas, nebudú podliehať bezpečnostným kontrolám, monitorovaniu a ani označovaniu.

Deje sa to napriek tomu, že v roku 2018 najvyšší súd EÚ rozhodol, že súčasné GMO predpisy sa musia vzťahovať aj na tieto nové GMO, a preto tiež musia prejsť prísnym hodnotením bezpečnosti, musia byť označené ako GM a musia byť sledovateľné v celom dodávateľskom reťazci. 

V máji 2021 však Komisia zverejnila „štúdiu" po mimoriadne zaujatých cielených konzultáciách, na ktoré nekorektne prizvala 74% zástupcov priemyslu. V štúdii dospeli k záveru, že pravidlá EÚ o GMO „už nespĺňajú účel“ a v súčasnosti podnikajú ďalšie kroky na ich dereguláciu a oslabenie.

To znamená, že riziká pre zdravie a životné prostredie sa už nebudú brať do úvahy. Taktiež nebude možnosť odmietnuť GM potraviny, kedže nebudú vôbec kontrolované a označené. Biotechnologické korporácie môžu medzitým zvýšiť svoj zisk prostredníctvom patentov na tieto produkty. 

Pripojte sa k tejto akcii a dajte Komisii vedieť, že pravidlá EÚ v oblasti GMO by sa mali sprísňovať, nie uvoľňovať!

Formulár po vyplnení Vašich údajov je pripravený na odoslanie a nájdete ho na tomto odkaze:

https://corporateeurope.org/en/take-action-no-weakening-safety-rules-new-gmos

Predpripravený text vo formulári je v anglickom jazyku, v prípade záujmu si ho môžete prispôsobiť a vložiť aj v slovenčine

 

Prosím, šírte. Sme aj na facebook-u. Do konzultácie sa môžu zapojiť aj organizácie.

 

 

Zdroj: https://corporateeurope.org

 

 

 

 

Prečítané 1179 krát
sobota, 16 október 2021 08:34 Napísal(a)  In Zákony a GMO 4 komentáre
Ing. Peter Sudovský

Vyštudoval odbor Environmentálne inžinierstvo. Pracuje v oblasti ochrany životného prostredia. GM plodiny a potraviny považuje za hrozbu, zbytočnosť a krok vedľa, za ktorý nesieme určitú zodpovednosť my všetci.

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Komentujte

Pridať komentár

0

Komentáre (4)

 • Čo COVID-19 Vaccine Janssen obsahuje

  Liečivo je adenovírus typu 26 kódujúci „spike“ glykoproteín* vírusu SARS-CoV-2 (Ad26.COV2-S), nie menej ako 8,92 log10 infekčných jednotiek (Inf.U) v každej 0,5 ml dávke.
  * Vyrába sa v bunkovej línii PER.C6 TetR a technológiou rekombinantnej DNA.

  Tento liek obsahuje geneticky modifikované organizmy (GMO).

  Vysvetlite mi to!

 • gmo ved to obsahuju vakciny!!!!

 • S. Ambrosius s.r.o.

  Admin nástroje

  svätý Ambróz je ochrancom včelárov, včely majú v génoch zbierať peľ nektár ktorý je jedinou obživou z kvetenstva rastlín a stromov, ktoré sú tu v nemennej forme desiatky miliónov rokov, majú to geneticky zakódované, my im to ideme vymeniť za niečo iné - stačí trochu cudzie ? - na čo nemajú zakódovanú odpoveď so svojej genetickej špirále ? a nenájdu na to odpoveď - lebo logické myslenie nemajú , majú iba zafixované kódy za pomoci ktorých prežili stovky miliónov rokov, ....keď padne posledná včela - ľudstvu zostávajú ešte tri roky...(A. Einstein)

 • Jozef Oboril

  Admin nástroje

  Ziadne GMO. Treba co najviac obmedzit.