Pestovanie GM plodín v Slovenskej republike v roku 2014

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Podľa § 8 ods. 2 písm. c) zákona č. 184/2006 Z. z. o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe v znení neskorších predpisov zverejnilo v roku 2014 Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nasledovnú informáciu:

"V roku 2014 je celková osiata plocha osiata autorizovanou geneticky modifikovanou kukuricou MON 810 rezistentnej voči vijačke kukuričnej (Ostrinia nubilalis) 411 ha. Kukurica sa pestuje v okrese Piešťany, Sobrance a Humenné.

Kontrolou dodržiavania zákonných požiadaviek pestovania v EÚ autorizovaných geneticky modifikovaných rastlín a ich koexistencie s ostatnými pestovateľskými systémami je poverený Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave."

5.prezentacia.png

Kam smeruje slovenské poľnohospodárstvo

Navonok by sa mohlo zdať, že 411 ha nie je veľa a môžeme byť pokojní. Ak sa však pozriete na graf pod textom, tak v posledných 3 rokoch pestovanie GM plodín v SR mierne stúplo. Vzhľadom na skúsenosti farmárov po celom svete s nechceným prenosom (vietor, voda) GMO na polia a územia, kde sa pestujú NON-GMO plodiny, je aj 411 hektárov veľa. A to nespomíname obrovské problémy a zvýšené používanie pesticídov pri pestovaní GM plodín kvôli narastajúcej rezistencii škodcov voči týmto technológiám. Okrem toho, Slovensko je len jedna z mála krajín, ktoré vôbec pestujú GM plodiny v Európe. Takže prečo sa zaraďovať medzi tých, ktorí vyhovejú požiadavkám nadnárodných korporácií, ktorým je osud Slovenska ukradnutý?

Nebolo by lepšie sa pridať medzi vyspelé krajiny a skúsených poľnohospodárov ako Nemecko či Francúzsko a celkovú väčšinu Európy, ktorá rázne povedala NIE GMO?

Veríme, že čoskoro sa aj Slovensko pridá medzi tieto vyspelé krajiny a aj vďaka našej petícii dosiahneme spoločne Slovensko bez GMO

4.prezentacia

 

Poznámka: použité obrázky sú vyňaté z našej prezentácie na filmovom festivale Hory a mesto (14.3.2015)

Prečítané 9344 krát
nedeľa, 22 marec 2015 05:55 Napísal(a)  In Slovensko a GMO 4 komentáre
Martin Chudý

Mojou životnou misiou je pomáhať ľuďom získať správne vedomosti a vytvoriť si správne návyky a presvedčenia, prostredníctvom ktorých dosiahnu optimálne zdravie a svoje osobné a pracovné ciele. Som zakladateľom FB komunít „Prevezmite kontrolu nad svojim ZDRAVÍM“ a „Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť“, na ktorých napĺňam svoju životnú misiu...

Webstránka: https://www.martinchudy.sk E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Komentujte

Pridať komentár

0

Komentáre (4)