Tento svet pozná GM plodiny už takmer 20 rokov. Počas tejto doby biotechnologické spoločnosti naliali stovky miliárd dolárov do výskumu, lobbingu a presvedčovania verejnosti, že GM plodiny sú prospešné a potrebné. Napriek tomu, po skoro 20-tich rokoch neexistuje jedna osoba na tejto planéte, ktorá ráno vstane a nevie sa dočkať kedy si kúpi nejakú GM potravinu.
Za 20 rokov nedokázal biotechnologický priemysel preukázať ani jeden pozitívny výsledok používania GM plodín. Geneticky modifikované potraviny nie sú chutnejšie, výživnejšie, ani lacnejšie. S ich používaním sú spájané len choroby, zničená príroda, finančné problémy a smrť.
Kvôli všetkým týmto skutočnostiam, ktoré sa v priebehu posledných 20 rokov dostali na povrch, SVET PROSTE NECHCE GM PLODINY! Nechcú ich ani samotní vedci. Nezisková organizácia The Institute of Science in Society (ISIS) zhromaždila podpisy viac ako 800 vedcov z 84 krajín, ktorí požadujú koniec tomuto globálnemu experimentu (1). Dokonca niektorí bývalí obhajcovia GMO menia svoj postoj na túto technológiu (2).
V niektorých krajinách, ako napríklad Filipíny a USA (3, 4), to zašlo už tak ďaleko, že ľudia začínajú ničiť polia s GM plodinami. Rovnaké udalosti sa dejú aj v iných krajinách, napríklad vo Francúzsku, kde rozhorčení občania verejne zničili polia s GM kukuricou, začo boli dočasne uväznení. Následne sa vo Francúzsku konali mnohé protesty za oslobodenie týchto nespokojných občanov, aj vďaka ktorým boli títo občania podmienečne prepustení s finančnou pokutou (5).
Ľudia na celom svete požadujú koniec GM plodinám (6). Minimálne 27 krajín sveta a 22 krajín Európy nechce GM plodiny. Austrália, Nový Zéland (7), Brazília, Venezuela, Zambia, Sudán, Angola a iní, chcú byť zbavení GM plodín. V roku 2009 sa Nemecko pripojilo k Francúzsku, Maďarsku, Taliansku, Grécku, Rakúsku a Poľsku a zakázalo pestovanie GM kukurice MON 810 od spoločnosti Monsanto. Maďarsko dokonca každoročne bez výnimky spaľuje GM kukuricu (8), ktorú nelegálne pestujú niektorí maďarskí farmári.
V roku 2007 vyše 3 milióny Talianov podpísalo petíciu za vyhnanie GM plodín z ich krajiny. V Európe, 175 regiónov a vyše 4 500 obcí sa deklarovalo ako oblasti bez GMO. Švajčiarsko, Luxembursko, Bulharsko, Írsko, Japonsko či Madeira v Portugalsku zakázali GM plodiny. Kvôli veľkému odporu Európanov voči GMO sa dokonca spoločnosť Monsanto rozhodla dočasne prerušiť svoju snahu o zavádzanie nových GM plodín na európske polia (9). Aspoň to tak oficiálne tvrdia.
Po zlých skúsenostiach plánuje India zakázať na 10 rokov všetky poľné pokusy GM plodín (10). Podobný krok už urobilo Peru, ktoré zakázalo GM potraviny na 10 rokov (11), keďže už teraz je 77% potravín v ich supermarketoch kontaminovaných GMO. Zakázať dovoz GM potravín zvažuje aj Rusko, kde je povolených v potravinách až 19 GM línií (12). Čile sa tiež usiluje o vyhnanie GMO z ich krajiny (13). Bhután sa dokonca rozhodol byť 100 percentne organický (14).
V skutočnosti viaceré krajiny chcú zakázať GM plodiny, ale pravidlá World Trade Organization (WTO), v ktorej sa nachádza 157 krajín vrátane Slovenska, výslovne zakazujú krajinám, aby zakázali GM výrobky vo svojej krajine. Inak by už viaceré krajiny zakázali GM výrobky. Jednotlivé štáty to teda robia na vlastné riziko, kvôli čomu im hrozia sankcie.
Dobre to poznajú Francúzi, ktorí sú najväčší pestovatelia plodín v Európe. Potom ako zakázali GM kukuricu od Monsanta (15), sa dostali pod obrovský tlak. Monsanto im a celej Európe sľuboval odvetu a dokonca ich zákaz bol pôvodne zamietnutý najvyšším súdom (16). Francúzi však vytrvali a uštedrili tak Monsantovi tvrdú ranu.