MOTTO (2)

citat

popup formular

AKO SA VYHNÚŤ GMO

Pokiaľ nejaká GM zložka predstavuje viac ako 0,9 % hmotnosti výrobku, musí byť táto zložka uvedená na obale. Toto označenie musí byť uvedené napríklad týmto spôsobom: 

„vyrobené z geneticky modifikovanej sóje MON–04032–6“

Napriek tomuto zákonu sa každoročne objaví na európskom trhu viacero ilegálnych potravín s obsahom GMO. Tento fakt dokazuje tzv. Rapid alert system 2013 - Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá, ktorý je sprístupnený na internetových stránkach Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Tento výstražný systém už v minulosti odhalil mnohé nepovolené geneticky modifikované organizmy v potravinách, ktoré sa dovážajú do Európskej únie.

Bohužiaľ, výnimkou nie je ani Slovenská republika. Správy vydané Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, ako Národná správa o úradnej kontrole potravín v Slovenskej republike za rok 2006, alebo Výročná správa a verejný odpočet za rok 2007, 2008, 2009 a 2010, odhalili prítomnosť GMO v niektorých potravinách dovezených na Slovensko, najmä GM kukurice, sóje, ale aj ryže či ľanu. Našťastie, správa z roku 2011 neodhalila prítomnosť žiadnych nelegálnych GMO v našich potravinách, avšak počet odobratých vzoriek bol výrazne nižší oproti predchádzajúcim rokom. 

 

2013-04-17_1659.png

 

Najčastejšie pestované GM plodiny sú:

Sója

Kukurica

Bavlna

Repka

Papája

Alfaalfa

Cukrová repa

Tekvica

Cuketa

 

Vo výrobkoch z vyššie uvedených potravín môžete nájsť GMO zložky. Platí to najmä pre:

  • sójové výrobky
  • cukor a glukózovo-fruktózový sirup
  • cukrárske a pekárske výrobky
  • rastlinné oleje
  • margaríny

 

Z uvedených plodín sa tiež vyrába veľké množstvo ingrediencií a „éčok“, ktoré pokiaľ predstavujú menej ako 0,9% potraviny, nemusia byť uvedené na obale. Medzi takéto zdroje GMO patrí:

Aspartám (E951)

Glutaman sodný (E621)

Vitamíny

Kyselina citrónová (E330)

Arómy

Glukózovo-fruktózový sirup

Aminokyseliny

Maltodextrín

Xantán (E415)

Produkty z kvasníc

Kyselina mliečna (E270)

Melasa

Cukor

Rastlinné proteíny

Citran sodný (E331)

Sójový lecitín (E322)

Sorbitol (E420)

Glycerol (E422)

 

Ďalším problémom je, že označenie GMO na obaloch platí len pre obsah priamych rastlinných zložiek a nevzťahuje sa na živočíšnu produkciu. Pritom až asi 90 percent GM plodín, čo predstavuje asi 27 miliónov ton GM sóje ročne, sa používa ako krmivo v živočíšnej výrobe. To znamená, že mäso zo zvieraťa kŕmeného GM sójou alebo kukuricou nemusí mať na obale vyznačené, že obsahuje GMO. Preto ďalším a asi najväčším zdrojom GMO v Európe je mäso, vajcia a mliečne výrobky zo zvierat z veľkochovov, ktoré boli kŕmené GM krmivami.

Pri mlieku a mliečnych výrobkoch má našťastie Európa a väčšina sveta výhodu oproti niektorým častiam USA a tiež Južnej Ameriky, kde sa do kráv vstrekuje rBGH hormón (recombinant bovine growth hormone), aby sa zvýšila produkcia mlieka. Tento hormón je geneticky modifikovaný a samozrejme ho vynašla spoločnosť Monsanto.

Mlieko z kráv, ktoré sú ním „nadopované“, má až desaťnásobne vyššiu hladinu IGF-1 (inzulínu podobný rastový faktor), čo je považované za vysoko rizikový faktor pre rakovinu prsníka, prostaty, hrubého čreva, pľúc a ďalších druhov rakoviny. Okrem toho kravy trpia vážnymi zápalmi vemena, kĺbov a inými problémami.

Čo môže byť ďalším zdrojom GMO je med a včelí peľ, pretože včely môžu opeľovať GM plodiny. Na druhej strane práve včelári sú výrazne ohrození prípadnou budúcnosť GM plodín, pretože včely masívne zomierajú od začiatku pesotvania GM plodín.

Okrem potravín sa zasa môžete stretnúť s GMO v kozmetike, mydlách, detergentoch či šampónoch. Preto by ste mali starostlivo čítať etikety a hľadať nápis „GMO free“.

V konečnom dôsledku ste s najväčšou pravdepodobnosť už konzumovali GMO, pretože sa technológie genetického inžinierstva používajú na výrobu viacerých potravín, či už pre výrobu spomínaných éčok, alebo napríklad na výrobu syra v podobe GM enzýmu chymozín. V takejto podobe by vám však GMO nemalo ublížiť, pretože sa jedná o malé množstvá a úplne rozdielne vplyvy na organizmus. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť, v ktorých potravinách na Slovensku môžete nájsť geneticky modifikované potraviny, organizácia Greenpeace Slovensko vydala Sprievodcu spotrebiteľa, ktorá zoraďuje výrobcov a obchodné reťazce, ktoré používajú alebo predávajú GM potraviny.  

7 tipov ako sa vyhnúť GMO:

1. Kupujte BIO produkty – v BIO výrobkoch sa nesmie nachádzať žiadny geneticky modifikovaný organizmus. Tieto výrobky nie sú síce automaticky zdravé, ale aspoň neobsahujú cudziu DNA a nadmerné zvyšky pesticídov.

2. Kupujte výrobky s označením „GMO free“ – niektoré výrobky uvádzajú na obale toto označenie. Tieto výrobky nemusia byť v bio kvalite a nie sú taktiež automaticky zdravé, ale aspoň neobsahujú GMO.

3. Vyhnite sa spracovaným potravinám – mnohé ingrediencie a prídavné látky do potravín ako glukózovo-fruktózový sirup, sójový lecitín, modifikované škroby či niektoré farbivá pochádzajú z GMO. Tieto látky nájdete len v spracovaných potravinách ako sladkosti, sladené nápoje, slané snacky, konzervy, polotovary či spracované mäsové výrobky. Pokiaľ teda budete kupovať  a konzumovať skutočné jedlo, GMO sa do vás len tak ľahko nedostane.

4. Vyhnite sa najčastejšie pestovaným GM plodinám – bez ohľadu na to, či sa jedná o GM plodinu alebo bežnú plodinu, plodiny ako sója (okrem fermentovanej sóje), kukurica, pšenica, zemiaky či cukor nijako neprospievajú vášmu zdraviu, práve naopak. Rovnako to platí pre margaríny a rafinované rastlinné oleje určené na prípravu pokrmov, ktoré sa často vyrábajú z repkového, slnečnicového či sójového oleja. Taktiež sa vyhnite výrobkom, ktoré sa vyrábajú z najčastejšie pestovaných GM plodín, pretože okrem iného môžu byť kontaminované.

5. Vyhnite sa výrobkom z krajín, kde sa najviac pestujú GM plodiny – kontroly potravín potvrdzujú, že mnohé potraviny z krajín, kde sa najviac pestujú GM plodiny, boli nelegálne kontaminované GMO. Preto jednou z možností, ako si im úplne vyhnúť, je vyhýbať sa produktom z týchto krajín. Ide hlavne o produkty z USA, Kanady, Argentíny, Brazílie, Číny či Indie. Pokiaľ výrobky z týchto krajín nemajú označenie „GMO free“, radšej sa im vyhnite. 

6. Nakupujte výrobky od poctivých výrobcov – riaďte sa Sprievodcom spotrebiteľa a vyhnite sa výrobcom, ktorí negarantujú „GMO čistotu“. Taktiež sa informujte u svojho dodávateľa mäsa, vajec a mliečnych výrobkov, čím kŕmi svoje zvieratá. Všeobecne sa snažte nakupovať živočíšne výrobky, ktoré pochádzajú z tradične chovaných zvierat.

7. Produkujte si vlastné potraviny – najlepším a najbezpečnejším spôsobom, ako si zabezpečiť kvalitné a zdravé potraviny bez GMO, je vyprodukovať si ich sám. Pokiaľ nemáte vlastný pozemok alebo záhradku, môžete sa pripojiť k niektorým z projektov, ktoré pomáhajú produkovať kvalitné potraviny. Dnes už existuje veľa takýchto projektov ako komunitné záhrady alebo komunitou podporované poľnohospodárstvo. Takže buď pestujte vlastné ekologické potraviny, chovajte vlastné zvieratá tradičnými a prirodzenými spôsobmi, alebo podporujte a nakupujte od ľudí, ktorí používajú takéto postupy a produkujú zdravé ekologické potraviny.

Ak dodržíte tieto tipy, GMO vás na míle obíde. Pokiaľ by ste sa predsa len dostali do styku s GMO, mám pre vás pozitívnu správu. Jedna talianska štúdia ukázala, že nežiaduce účinky GMO sa dajú zvrátiť (1). Myši kŕmené GM sójou v priebehu 3 mesiacov vykazovali vážne poškodenia pečene, pankreasu a semenníkov. Keď počas ďalšieho mesiaca boli kŕmené prirodzenou stravou, viaceré problémy zmizli, alebo sa zmiernili.     

Všeobecne sa však majte na pozore, pretože biotechnologické spoločnosti „nikdy nespia“ a čakajú na svoju príležitosť. Ich praktiky siahajú za hranice zákona, preto buďte pripravený na všetko. Už v roku 1998 sa snažili v USA presadiť GM potraviny ako organické potraviny. Prekazilo im to 275 000 listov od rozhorčenej verejnosti. 



Prehlásenie


Prehlásenie:

Celý obsah tejto webstránky je založený na názoroch a vedomostiach členov Občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO, pokiaľ nie je uvedené inak. Jednotlivé články sú založené na názoroch príslušného autora, ktorý si ponecháva autorské práva. Informácie na tejto webstránke majú slúžiť pre rozširovanie vedomostí a informácií z výskumu a skúseností ohľadom geneticky modifikovaných organizmov. Pokiaľ nie je uvedené inak, táto webstránka je plne financovaná a riadená členmi Občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO, ktorí nepodporujú a ani neprijímajú žiadne finančné príspevky od tretích strán, akými sú napríklad politické strany alebo výrobcovia osív. Ak na tejto webstránke Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO propaguje nejakú inú webstránku, komunitu alebo organizáciu, robí to v presvedčení, že tým pomáha robiť tento svet krajším.

Ak chcete použiť nejaký obsah z tejto webstránky, kontaktujte ma prosím na info@vsetkoogmo.sk.